O souboru
Folklorní soubor Lipka Pardubice si klade za cíl uchovávat a obnovovat lidové tradice a zvyky, současně se ale snaží prezentovat folklor tak, aby byl přístupný a poutavý pro široké publikum. Repertoár souboru tak tvoří jak východočeské tance ve své základní podobě, tak i stylizovaná a scénická pásma. Autory choreografií, ve kterých jsou často použity vtip, nadsázka i pro folklor netradiční prvky, jsou zpravidla samotní členové souboru, čímž si Lipka vybudovala vlastní styl. Výraznou a nedílnou součástí souboru je i lidová muzika, která osobité zpracování folklorního materiálu vhodně dokresluje, a mnohdy vystupuje ze své doprovodné role a do dění na jevišti se aktivně zapojuje.
Folklórní soubor Lipka byl založen v roce 2007 bývalými členy pardubických dětských folklorních souborů, svou činností však navazuje na bohatou historii a odkaz Souboru písní a tanců Lipka, který fungoval v Pardubicích od roku 1981 jako vůbec první folklorní soubor v regionu a formoval folklorní scénu nejen v Pardubicích. Lipka absolvuje každoročně na dvě desítky veřejných vystoupení, včetně tradičního Výročního koncertu, na němž pravidelně v premiéře představuje nově zpracované lidové písně a tance. Kromě tuzemských festivalů se soubor v posledních letech představil také v zahraničí, např. Rusku, Panamě, Mexiku, Turecku či Španělsku.
Lidová muzika
Kromě spolupráce na tanečních a scénických číslech z repertoáru FS Lipka se lidová muzika věnuje také zpracování převážně regionálních lidových písní a instrumentálních melodií, v drtivé většině v hudebních úpravách primáše Michala Doubka. V roce 2013 vydal soubor své první CD s názvem Pod naší Lipkou, v současnosti pak pracuje na přípravách alba druhého.