folklórní soubor Lipka Pardubice - folklor Východních Cech
o souboru
pár slov o nás
členové
repertoár
napsali o nás
texty písní
nabízíme
partneři
akce
nadcházející akce
nedávné akce
archiv
sezona 13/14
sezona 12/13
sezona 11/12
sezona 10/11
sezona 09/10
sezona 08/09
sezona 07/08
kronika 1982
kronika 1981
kronika 79/80
projekty
CD Pod naší lipkou
podzimní folklórní slavnosti
taneční domy
staročeský bál
výroční koncerty
vánoční pořady
památná lípa
lidové zvyky
tábor DFS Perníček

Pernštýnská noc 2011

Červnové Perštýnské noci opět přálo krásné počasí a tak bylo kolem morového sloupu hodně těsno. Tentokráte nám bylo vyhrazeno pódium u restaurace Evropa, kde na nás od půl deváté čekalo početné diváctvo. Vystoupení začalo tradičním tancem "Lipka". Po něm následovalo ještě pár samostatných tanců, proložených sólovým zpěvem, a muzikantských kousků z dílny Michala Doubka. Jelikož místo, na kterém jsme vystupovali, patří mezi menší jeviště, v pěti párech jsme ho krásně zaplnili. Jako na výročním koncertě, i zde jste se mohli dočkat prvního vystoupení jednoho z nových členů. Svůj první tanec si na jedné z největších pardubických akcí vystřihla Zdeňka Krebsová, profesionální muzikantka, a doufejme, že od této chvíle i zapálená tanečnice. Své druhé vystoupení s folklorním souborem Lipka odtančili Tomáš Prax a Martina Veletová. Naposledy je třeba zmínit, že si na pódiu poseděl a na svoje kamarády nezapoměl ani violončelista Michal Víšek, známý pod přezdívkou Dokťa.

V druhé části naší třicetiminutovky jsme zvolili pásmíčko "Koně". Příběh o koňské duši, jejíž čistotu musí posoudit sám Svatý Petr, než ji vpustí do koňského nebe. Pásmo postavené spíše do vnitřních prostor kulturních domů a sálů divadel se nám (alespoň dle mého pocitu) podařilo předvést i pod širým nebem bez osvětlovačů, nebo zákulisí.

Neuplynula ani hodinka a už jsme mohli Lipku vidět znovu a to v Atriu pardubické radnice. Tohoto představení se účastnili již jen muzikanti se zpěváky a my ostatní si nás mohli konečně užít i z druhé strany, z hlediště :-)

Chvilku před půlnocí jsme začali pociťovat slábnutí davu. Folklorní soubory se ale proháněly po pódiích dál. Někteří naši tanečníci sedící na více židlích najednou se vytráceli a znovu objevovali, jak jen jim to jejich fyzička umožňovala.

Noc jsme zakončili zpíváním pod Zelenou bránou. Některým kolemjdoucím uvízly lepkavé melodie Michala Doubka na rtech, další srovnali s lidovou písničkou rytmicky krok. My, dosud nevybouření, jsme od Zelené brány vesele odpolkovali.

FS Lipka v tisku:

Pernštýnská noc Pardubice 2011 - Lipka
Pernštýnská noc Pardubice 2011 - Lipka

FS Lipka na televizní obrazovce:

Chcete-li ještě zpětně nasát folklórní atmosféru z akce, která proběhla o den později v Hradci Králové, podívejte se na TV Reportáž, do které se vloudil i krátký rozhovor Kačky Praxové :-)

Komu krátký rychlý TV shot nevyhovuje, může se dlouhé hodiny rozplývat třeba nad některými obrázky z našeho fotoarchivu.

Miroslav Beran, 8. 6. 2011

7. června 2019, 22.00 a 23.30 - Pardubice, Pernštýnské nám.
PERNŠTÝNSKÁ NOC
9. června 2019 - Pardubice, Pernštýnské nám.
MFF PARDUBICE - HRADEC KRÁLOVÉ
23. listopadu 2019 - Praha, Divadlo U hasičů
FOLKLOR 4x JINAK S DAVIDEM MIKULOU
Kulturní centrum Pardubice
CD Pod naší Lipkou Nechcete čekat na naše vystoupení? Objednejte si naše zbrusu nové CD představující průřez repertoárem prvních pěti let činnosti obnovené Lipky a budeme s Vámi kdekoli a kdykoli budete chtít!
Jen chci poslat pozdrav Lence Šťastné. Ať se Lipce daří. Martina Zbránková
Prosím paní Brandovou, která nám zaslala dotaz prostřednictvím formuláře na těchto stránkách, aby napsala ještě jednou přímo na email fslipka@centrum.cz - v došlém vzkazu totiž nebyla celá adresa, na kterou bych mohl odpovědět. Děkuji!
Ahoj k Vám do Lipky! Nedá mi to, abych alespoň takto, psanou formou, nesmekla klobouk zejména před všemi muzikanty, kteří účinkovali jako tanečníci jak na Vašem bále, tak i teď v sobotu v Pileticích! Na bále se mi při "čechomoráckém čísle" doslova tajil dech a v němém úžase jsem zírala s (lidově řečeno) hubou dokořán, takže na Májce jsem si to divácky znovu mile ráda užila! Myslím, že je to obdivuhodný výkon. Díky za něj a těším se na další! Zdraví Káťa-Láďa
pro členy
login:
heslo:
www.PardubickeObchody.czUbytování Krkonoše, Jizerské hory a Český rájUbytování na SlovenskuPardubický kaleidoskop
Kam na výlet s detmi?Hanáci PrahaRáj notKroje.cz - materiály a doplňky pro krojeEshop tradice
Copyright © Folklórní soubor Lipka Pardubice, o.s.
Licence agreement